Na úvod…

Děkujeme za Vaši návštěvu a ceníme si vašeho zájmu o poznání a rozvoj vlastní intuice, duchovního já člověka, patřící naší božské podstatě Já.
Nahoře v menu nově - ODKAZY

Moje Tenerife

 

 

 

Moje Tenerife

Zákonitost č.1: Vše je tam jinak než u nás a než si laikové i delegáti cestovek myslí

Řecko-Zakynthos a Korfu  ba i Kréta , kam jsem jezdil dříve, měly mnohé výhody, ale jednu velkou nevýhodu. V zimě se tu nedá koupat a právě to bych potřeboval, protože zimu nemám rád. Po dlouhém hledání jsem objevil Tenerife. Zde se dá koupat celý rok, zejména na jihu, kde je o poznání tepleji než na vlhčím severu. Podobných ostrovů je na Kanárech víc, La Palma, El Hierro, Gran Canaria, ale Tenerife je největší a nejpestřejší. Nevýhodou je jen to, že i ono je vlastně malé. Let tam trvá pět hodin, což se dá vydržet. Je ovšem toho dost vědět a delegáti nic moc nevědí. Poradím vám, jak na to:

Je tam možno jet s naší cestovkou, www.Canariatravel.cz  www.Fischer.cz a

 https://www.ckneckermann.cz/

Nebo si třeba u www.Studenagency.cz  koupit jen pobyt v hotelu u některé německé cestovky. Je to levnější než objednat hotel soukromě. Dopravu lze i od našich cestovek, mají přímé lety. Optimální pobyt je alespoň 3 týdny, dva je minimum…

 

Doprava po Tenerife

Doprava po ostrově je velmi pohodlná a levná autobusem. Je však zatížena mnoha problémy. Je třeba ale vědět, že naše jízdní řády tu na zastávkách často nejsou. Někdy ani ne čísla autobusů. Jen časy odjezdu z výchozí stanic, je možné je stánout u dopravce Titsa. Nikde na ostrově se nedovíte, kdy autobus přijede do stanice. Určitým návodem je navigace hromadné dopravy na maps.google.com,, a najít varianty spojení. Při větším zvětšení je vidět, kde stanice je. Pozor, je tam pár chyb… Ale v roce 2019 se už situace na některých zastávkách zlepšila.

Pomocí Google služby StreetView můžeme pozorovat okolí míst na silnicích, odbočky, zastávky atd. Stačí kliknout na místo na silnici, které nás zajímá. Je totiž třeba vědět, kdy řidiči zazvonit aby zastavil. A kde vystoupit a kam jít. Pokud na zastávce čekáte, je lepší na autobus zamávat aby zastavil, nebo si bude myslet, že čekáte na jiný spoj.

Do mapy googlu jde klikat, aby se posunul, i otáčet zorné pole. Použijte i nabídku map Terén s vyjádřenými vrstevnicemi, svahy na Tenerife bývají až moc příkré.

Každý výlet je nutno si do detailu promyslet, připravit. Zjistit časy odjezdu a příjezdu, čísla autobusu a kde přesně stojí. Kupte si Bono Card. Prodávají ji jen někde. Sami si řeknete, na kolik euro ji chcete nabít. Dává dost slevy.

Pokud cestujete sami, na zelené skříňce u řidiče ji přiložíte k dolnímu okrají a zazní tón a blikne zelená. Totéž musíte udělat při výstupu na strojku u dveří ven. Současně se na displeji ukáže kolik eur cesta stále a kolik vám zbývá. Pokud to neuděláte, platíte až do konečné stanice. Pokud vás jede na jednu kartu více, musíte to nahlásit řidiči a až na jeho vyzvání kartu přiložit ke strojku. Při výstupu je nutno také označit. Pokud nestačí, doplatíte drobnými. Dá se platit jen penězi, ale je to dražší a musíte mít drobné.

Jídlo je požitkem, i v obyčejných barech téměř nenajdete nekvalitní jídlo. Stačí si objednat jen víno a na severu hned dostanete i dárek, např.výborné místní brambory s pikantní omáčkou. Dárek dostanete za vše, co si objednáte, třeba i tři.

Platí se jinak než u nás. Přinesou vám účet na tácku a odejdou. Stačí na něj položit peníze a odejít. Pokud jim peníze dáte, je neslušné říkat u nás obvyklé – to je dobré, nebo to zaokrouhlit. Vrátí vám přesně, vy necháte 10% z útraty na tácku či stole a odcházíte. Prostě Španělé jsou ztělesněná slušnost a hrdost.

Pláže a koupání, to je problém. Nikoliv s černým pískem, ten je naopak krásný, blyštivý a hřeje, ale s vlnami. Když na vás spadne čtyřmetrová vlna, není to nic příjemného. Proto pláže by měly být s vlnolamem, nebo tak úzké, že se do ní velké vlny nedostanou. Je nejlépe si pláže najít na satelitních snímcích maps.google.com,

Nutností je dobrá mapa. Doporučuji německou Wanderkarte Teneriffa z prodejny Kiwi, tam jsou všechny turistické stezky. Ty méně použitelné jsou čárkované. Velkou pomocí je www.youtube.com  a www.vimeo.com  , kde jsou videa ze všech míst a turistických tras Tenerife.

 

Cestování autobusem na Tenerife vyžaduje zkušenosti a znalosti, ale stále je daleko výhodnější než si auto vypůjčit:

 • Vypůjčování auta je delší, složité a drahé
 • Zejména horské silničky jsou velmi úzké, nebezpečné, zatáčkovité s hustým provozem nákladních aut a autobusů. Někteří místní šíleně riskují předjížděním, zejm.motorkáři
 • Parkování u hotelů i pláží je velmi omezené
 • Provoz je tam velmi silný, často se jezdí krokem
 • Někteří cizinci špatně řídí kvůli stáří či nezkušenosti. Angličané jsou zvyklí na jízdu vlevo
 • Nelze podnikat výlet jiný než s návratem pro auto

V roce 2019 jsme se setkali s další záludností autobusové dopravy. Ve dvou městech opravovali pobřežní komunikaci a zavedli na ni jednosměrnou dopravu. Autobusy musely v druhém směru museli jezdit jinudy a původní zastávky byly proto nefunkční. Přesto na nich řada lidí stála a marně vyhlížela autobus.

Na zastávce byl sice papír s informací ve španělštině, ale tomu nikdo nevěnoval pozornost. Byl tam i malinký plánek, ale těžko srozumitelný a podle mne i sporný. Zjistit, jak autobusy jezdí, se stalo velkým problémem. Měli sice snahu udělat jakýsi okruh, smyčku, ale se v Puerto Santiago prostě nedala dodržet…

 

 

Počasí na Tenerife v zimě v předpovědích na webu

 

V Buenavistě na severu

 

V Los Gigantes na jihu ostrova

 

V Los Gigantes vývoj tlakového pole

 

Zdroje informací je více, ale nejsou příliš spolehlivé. Lze v nich sehnat i minulost parametrů. Z nich je nejdůležitější informace jen o síle a směru větru a o pohybu mraků a deště, jež určují počasí tam daleko víc než tady. Obecně je tam počasí velmi stabilní. Teplota na pláži i jinde se silně liší od té z předpovědi z řady důvodů.

 

Dojmy z dovolené na Tenerife, z Varadera u Puerto de Santiago

Bylo to výtečné! Zatím naše nejlepší dovolená! Až na první a poslední zážitek, cesta z domova do hotelu a ještě horší cesta zpět. Dva týdny je fakt minimum, lépe by byly tři.

Moc jsem toho z internetu a videí znal, ale mnohé bylo překvapení. Dlouhá příprava se mi vyplatila, jen málo jsem musel improvizovat, a i to dopadlo dobře. Hlavně Google maps a Earth a youtube i vimeo.com mi hodně dalo. Hlavní překvápko byli sami Španělé. Jsou o pořádný kus dál v kultuře před námi.

Jsme proti nim vlastně barbaři, je to ve všem. Šok byl pak tady po návratu, jít do Alberta, bezdomovci seděli na rohu, jeden mi kopl do tašky, když jsem dával starý papír do kontejneru. Všude nepořádek a grafiti, to ve Španělsku nebylo! Mladík přede mnou ve frontě smrděl. Kdepak Španělé, ani v nejzapadlejší hospodě na venkově nesmrdělo. Kdo chtěl kouřit, kouřil venku. Všude hodně pořádek. Na rozdíl od Řecka jsou tu všechna pole obdělána. Každé místečko využito, upraveno.

Nejen že jsou rodinně založení, ale hlavně pozitivní, neuvěřitelně přátelští. My jsme pesimisti, nevychovaní škarohlídi. Navonění a dokonale ostříhaní jsou tam všichni, a dobře oblečení. Dají na dobré chování, etiketu. Vztah k rodině, dětem, starším i postiženým, to je u Španělů silné.

Hotel byl opravdu výtečný, byli jsme jako v bytě. Pokoje velké, krásně vybavené, s barovým pultem a křesly. Sporák jsme ale nepoužili, nač tam byl také.

I vyhřívaný bazén, ale málo koupajících se. Večer estráda, různí baviči, zpěváci i kouzelníci se snažili a dělali trochu rámus do jedenácti. Řekl jsem si o výhled na moře a dali mi ho, ač bylo vidět jen zčásti. Personál velmi příjemný. Úklid výborný, ale to stlaní postele se zastlanou dekou je hrozně nepraktické.

Jídla, jaká jsem nezažil, moc velký výběr, snídali jsme v 9,00, byl to spíš oběd o několika chodech. A večeřeli v devět, to byly Lukulské hody o ještě více hodech. Jedna číšnice byla ale nepříjemná, vnucovala nám nápoje k večeři, dost drahé. Říkali jsme jí Sekera, místo úsměvu se šklebila, ale ostatní, zejména muži, byli super.

Až na to, že jsem se přecpal, přetáhl na každodenních výletech a plavání. Dostal jsem infekci a takové zvracení jsem ještě nezažil, o průjmu raději nehovořím… Ale trvalo to jen den. Drobná kritika – protékání záchodu je problém hotelů snad všude na světě. Sprcha zlobila, jednou nám vyměnili zámek, kartu to nečetlo.

 

Co dělat na Tenerife v zimě

Koupat v oceánu se v prosinci dalo každý den, od 11-18,30 hod a když jsme šli v 17.30 z pláže, bylo ještě 22 st. Voda měla nejdřív 21, pak asi 20. Vzduch nikdy neklesl pod 22, přes den až 27, na pláži přes 33, protože rozžhavené černé lávové kameny sálaly jako pec, až jsem musel do stínu.

Nepršelo nikdy, vítr slabý, dny počasím i teplotami byly velmi stabilní. Jen půlka v kouřmu a polojasnu. Vlny někdy velké, ale dala se najít pláž, kde nebyly. Vodními brýlemi jsem viděl mezi kameny i ryby, hlavně pěkná byla jedna černá s neonovými ploutvemi. Také červení krabi.

Hlavně nás lákaly výlety. Byli jsme i na severu u Icodu, bylo tam více vegetace ale i chladněji. Prales u Erjosu moc pěkný. Ale nejméně spokojenosti bylo s autobusovými zastávkami v malých obcích, vůbec tam neměli jízdní řád, nikde ani slovo!!

Ale v cafeterii nám vždy poradili. Jinde byl jízdní řád, ale univerzální. Jen kdy autobus vyjede z výchozí stanice, hrůza. Jednou jsme si museli kvůli tomu vzít taxi, 6 km za 9 eu.

Zdá se mi ale, že si žijí nad poměry. V některých obcích nebylo ani políčko, továrny žádné, ale všichni měli auto a pěkný dům. Co dělají, to nechápu. To je problém civilizace – rozmazlenost. Chtít všecko hned a na půjčky.

I televizi mají lepší, méně násilí a černé kroniky, ale reklamy až moc, dosti hloupé, stejně jako u nás. Hodně soutěžních seriálů, to tu nemáme. Prostě umějí žít, a ani se nevytahují jako jiní, ač nás moc neberou. Ženy jsou tam vždy ženy a chlapi jsou pořádní chlapi, všichni krásní, upravení, to u nás není běžné.

Vlastně se nedivím jejich odstupu od nás, připadáme jim jako ufoni… Tady je vidět u mnohých bída, tam ne. Stručně řečeno – je to pro mě nejsympatičtější národ světa.

 

Koupání ve vlnách

V Řecku jsem zažil zpěněné vrcholky vln při silném větru. V této bílé vodě se nedá plavat, protože nenadnáší. To jsem na Tenerife ani nezkoušel. Minimální teplota vody není sice nic moc, ale většině lidí vyhoví. Po několika tempech mi už není zima, ani když vylezu. Břeh bývá kamenitý. Proto jsou boty do vody účelné, navíc nás zahřejí. Měli bychom znát, v kterém místě je kamenů málo a tudy do vody jít a vrátit se. Vlny a kameny jsou tedy největším problémem.

Delegáti posílají nebohé turisty na ty nejznámější pláže, které jsou největší. Většinou se tam nedá koupat. Vlajka je často  červená a plavčík si to hlídá. Někteří odvážlivci tunelují vlnu po hlavě, aby se dostali za ní. Mít mokré vlasy ve vodě 19 stupňů teplé ale není nic moc. Tomu se chci vyhnout. Je to dost věda.

Za prvé je třeba znát všechny pláže v okolí tak 15 kilometrů. Vědět, kde jsou pořádné vlnolamy, to lze poznat ze satelitních snímků . Nebo kde je pláž úzká, v jakési zátoce, která brání průniku velkých vln. Na počasí nezáleží. I když je třeba úplné bezvětří, vlny mohou být velmi vysoké a to jen u břehu…

Jdou oceánem tisíce kilometrů z určitých směrů a záleží na orientaci pláže, zda je jim nastavena nebo ne… Pokud je pláž otočena jiným, jsou vlny daleko menší. Pokud tedy zjistíme, že vlny jsou na pláži velké, vydáme se na jinou, jinak natočenou.

Problém je hlavně při vstupu do vody, kdy nám voda sahá od kolen po pás. To jsme nejzranitelnější. Vlna nás povalí a tahá po kamenech. Jak jsme dál od břehu, už plaveme a výška vln rychle klesá. Příboj valí dopředu i dozadu spoustu kamenů, dokonce  někde vyhazuje kameny z vody do výšky. Kameny nám narážejí do nohou, což bolí, navíc s námi příboj cloumá.

Pokud jsou někde schůdky do vody, je to výhoda, nemusíme překonávat nebezpečné pásmo u břehu.

Vlivem odlivu je však někdy žebřík nad vodou. I tak se kolem něj pohybuje příboj dopředu a dozadu, s tím musíme při přistávání na něj počítat. Tento proud také působí nezkušeným starost, když plavou ke břehu a vidí, že couvají na otevřený oceán. Za pár vteřin se však rychle hrnou ke břehu.

Někdy můžeme i upadnout. Můžeme se v sedě zachytit kamene ve vodě, aby s námi proud nesmýkal. Je na to potřeba praxe a hlavně se nebát a i pozorovat ostatní.

Zjistíme také, že větší vlny často přicházejí v sérii asi šesti, pak zeslábnou a za chvilku zase začnou. Do vody proto jdeme když je klid. Ohlížet se při plavbě ke břehu je proto účelné, abychom nebyli smeteni velkou vlnou, která se chystá za námi.

Brýle do vody a šnorchl nám pomůže uvidět ryby a kraby. Ty také lezou po kamenech na břehu těsně u vody.

 

 

Varadero a okolí

Varadero je malý zapadákov u malého Puerto de Santiago. Jen pár hotelů tu je, blízko k oceánu, ideální na klidnou procházku k městečku Alcalá, kde jsou jen surfaři. Prodejna docela slušná, i čínská restaurace. Ovšem daleko (1,5km) na Malou (Chico) pláž a 0,8 km na Velkou (Arena), kam jsme ale nechodili pro velké vlny. Za Varaderem se pěstovaly ve velkém banány. Prý je EU nebere, ale mě se zdály úplně normální.

 

Nejlépe se mi líbí pobřeží a 1-2 km široké „údolí“ do svahu. Na jedné straně je malý hřebínek, na druhém pohoří Los Gigantes. Údolí stoupá do sedla v 1200 m.

Kolem Los Christianos u letiště Sur se mi nelíbilo. Fádní plochá pustá krajina, jen pár vypálených křoví a do ní naházená přecpaná rekreační sídla, to na mě působí tísnivě. I velké rekreační zóny jako Los Gigantes atd. všeobecně. Mám rád venkov, hodně vegetace. Takže Erjos a Los Cannales a sever vůbec, ale je tam moc zástavby a na koupání to v zimě moc není.

 

 

Jak na výlety

Pokud jste trochu turisté, pár rad na výlety. Terén ostrova je velmi členitý, hornatý. Proto na výlety potřebujete i teplejší oblečení. Vyjedete např.do 1000-1200 metrů a tam je teplota o 10-12 stupňů nižší. Prostě co sto metrů, to stupeň dolů. Severní strana hřebene je chladnější, občas tu slabě prší, na jihu výjimečně. Hřebeny bývají v mracích.

Nezbytnost všude je kšiltovka a sluneční brýle. A uzavřené boty kvůli kamínkům na cestách. Na pláži je dobré mít boty do vody. Komáři atd. tu naštěstí nejsou, stačí opalovací krém.

 

 

Další výlety :

Tamaimo

Vyjeli jsme pár stanic autobusem č.325 za 2,7eu pro dva (to je jednotná cena na kratší cesty, s Bonokartou jen 2,3) do prostředku dosti velkého Tamaima a šli doleva na turistickou křižovatku. Žena vybrala výstup na Kříž misionářů, který se tyčil asi 300 metrů nad námi. Výstup byl náročný, i když jsem nechal batoh schovaný dole. Kupodivu dost vegetace a překrásné výhledy na všecky strany. Pohoří Los Gigantes je opravdu nádhera. Jen dva turisty jsme cestou potkali, vyhovuje mi to.

Okusil jsem plod kaktusu, opuncie. Byl sladký, ale jeho ostny, jemné jako skleněná vata, mě dost potrápily, už bych to nejedl. Po sestupu jsme šli na gáblík do cafeterie a pak kousek po silnici směrem na Guía de Isora. Nedalo se dál jít, krajnice chyběla. Jen jsme hloupě čekali na autobus, jízdní řád byl univerzální, nedalo se zjistit, kdy autobus přijede. Tak jsme jeli těch 6 km taxikem. To je úděl začátečníků, nevyznají se.

 

Erjos

Na něj jsem byl dobře připraven a dobře ho znal z youtube. Jako v jediném výletě jsme vyrazili autobusem bez snídaně už v 8,50, byla to asi největší zátěž z dovolené. Ale asi nejlepší. Zašli jsme do pralesa směrem na Las Portelas s vyhlídkami. Prales byl pro velký sklon svahu a hustotu listnatých prý vavřínových stromů mimo pohodlnou cestu téměř neprostupný. Pak jsme se vrátili a šli na jih k třem jezírkům. Poté se vrátili do Erjosu, prošli ho, zašli na gáblík do cafeterie a pak směrem na Llanos. Zbytečně jsem pak hodinu čekal na autobus v 16,15, ale už jsem vážně nemohl chodit.

 

Villa de Arriba

Jeli jsme v 10.50 do Santiaga del Teide a pěšky pokračovali dál až do tohoto městečka, či spíš vesnice. Políčka s révou a zeleninou byly všude kolem. Krásný výhled, kolem jsou hory, tvořící hřeben Tenerife. Pořádná výška, asi 1400 m, chladno (jen 15 st. u pobřeží bylo 25) a vítr. Po návratu do Santiaga jsme pokračovali pěšky do Tamaima po romantické a divoké turistické cestě a taktak chytili autobus zpět.

 

Los Cannales

Náš jediný výlet na severní stranu ostrova. Cesta trvala skoro hodinu a půl autobusem šílenými zatáčkami. Je to malé městečko na svahu nad Icodem, ideální výhled, v dálce byl vidět Puerto de la Cruz. Všude hodně vegetace, tam by se mi líbilo bydlet. Není to tak zastavěné jak dole a pěkný výhled. Ale koupání skoro vyloučeno, vzal jsem si naštěstí bundu! Poseděli jsme v baru, ale k jídlu tam měli jen koblihu.

 

Playa de San Juan

Autobus tam jezdí z Varadera každou chvilku za 2,70 (či 2,30)eu pro dva. Moderní letovisko, ale ne tak hrozné jak Los Christianos. Pláž stíněná před vlnami marínou a vlnolamem. Krásný žlutý písek na pláži s kameny a palmy, pod kterými jsme leželi. Nad tím místo s docela pěkným výhledem na okolí. Byli jsme tam i poslední den až do 17,30, moc příjemné místo.

 

Pláž u růžového golfového hotelu Abama

Je kousek za Playa de San Juan. Z autobusu jdeme vedle hotelu a chatkami s bujnou květenou k malé pláži, která je dostupná malou lanovkou nebo strmým sestupem. Je s vlnolamem, takže bezpečná.

 

Los Gigantes

Až předposlední den jsme tam jeli a byli překvapeni, jak je velké, nepřehledné a proti Varaderu narváno. Tam bych být nechtěl. Pláž za marínou, ale ten den byly velké vlny i tam. Ty byly i na malé pláži a ještě větší na Areně. Tak jsme jeli do Playa de San Juan a tam nebyly vůbec. Záleží totiž na směru přicházejících vln…

 

El Tanque

Vesnička pod lesy zemědělského původu a mnoha malými výlety a rozhledy na severní pobřeží z výšky 400m s dobrou autobusovou dopravou

 

San José de los Llanos

Zde v městečku turisté téměř nejsou, jen v malém rural hotelu poblíž. Je tu autocamp a lze jít lávovým polem až do E Tangue. Nebo jít lesy ke kráteru z něhož láva r.1903 vytékala.

 

Plány

Za rok tam pojedeme v lednu a navštívíme Las Portelas a Mascu. Pak i Chio, Adeje, možná i sopku, atd. Musím se více naučit španělsky, vážně to mají rádi a člověka to obohatí, ve španělštině je duch Španělska. Jinak žádné velké změny.

 

Pár slov o španělském vínu

Španělská povaha se odráží i ve vínu. Po mnoha letech zkoušek s různých vín mohu říci, že jsem zatím nenarazil na úplný propadák. I to nejlevnější krabicové víno je stále víno a překvapivě chutné, nikoliv jako české krabicové, které se vínu nepodobá ani trochu. Je totiž z vody, řepného lihu a jakýchsi zbytků. Inu českým národním nápojem je pouze pivo, u Španělů víno. Víno je totiž zkapalněné Slunce a toho tu mnoho není.

Nejoblíbenějším španělským vínem je u mě Valdepanas. Je to archivní víno, které převyšuje veškerá evropská vína, jež znám. Kvalitativně je daleko lepší než italská vína vyjma sicilského, ale i mě známých francouzských vín. Francouzi o svém vínu jen pějí ódy a chtějí za ně neuvěřitelné peníze. Tím jen zakrývají jejich nevalnou úroveň. Kvalita francouzských vín je jen drahým mýtem, opakovaným po generace, ale realita je jiná. Nejlepší evropská vína jsou španělská. Ve supermarketu Mercadona či Lidl už od necelého eura máte značkové víno.

Nejlepší jsou ovšem jihoafrická…

 

V dalších letech jsme na Tenerife jeli zase, zažili jsme i tvrdý 4 hodinový trek z vesničky Masca k pobřeží a cestu lodí zpět. Jednou i do krásné Tossa del Mar na Costa Brava přímo ve Španělsku. V roce 2015 koncem listopadu jsme jeli na sever Tenerife do přístavu Puerto de la Cruz. Chtěli jsme navštívit nejkrásnější část Tenerife, a to je pohoří Anaga. A tady asi je nejlíp
Měli jsme i tomto a dalších letech tyto výlety :

 

Aguamansa

Jede tam autobus č.345 každou hodinku. Je to kousek. Dovezl nás až na vrchol Caldera, to je sopka, kterých je Tenerife plné. Jsou tam dva turistické okruhy. Překrásnou divokou vegetací jsme sešli zpět do Aguamansy a krátkou silničkou do kopce k zastávce autobusu a restauraci.

 

Barranco Ruiz

Soutěska Ruiz je nedaleko. Romantika a pestrá květena, všudypřítomná vůně pelyňku pravého. To je vůně Tenerife. Po vystoupání jsme šli cestou mezi políčky do San Chose a pak sestup do San Juan de la Rambla na autobus.

 

Icod el Alto, Playa San Marcos

Pestrý výlet městečky, kde turisté nejsou, zejména divoký Icod el Alto a po silnici svahem nad osadou Tigaiga je vidět krása severního pobřeží. Letovisko Playa San Marcos s chráněnou pláží se pro malou teplotu nedalo využít na koupání.

 

Icod de los Vinos, Garachico, Buenavista del Norte

To jsou starobylá městečka severu, vzniklá v 15.stol. Nejkrásnější je historicky Garachico, ač byl zčásti zaplaven lávou r.1706, ale opraven. To je klenot Tenerife. I tam jsou pěkné použitelné pláže, ale v zimě je tam vážně chladněji, ač voda ,á také 19 st.

 

Pohoří Anaga

První výlet do Anagy byl s přestupem v La Laguně na bus 077, který nás zavezl na začátek hřebenové silnice do Cruz Carmen. Odtud je prima výhled a několik turistických cest. My šli lesem po málo značené stezce do Las Mercedes. Úžasné výhledy.

Druhý výlet byl o pár kilometrů dále na konečnou busu v El Bailadero. Šli jsme ještě pár kilometrů dál a pak zpět. Sešli jsme na jih k silnici z Taganany na autobus a sjeli na jih k slavné žluté pláži Teresitas v San Andres. To byl nejkrásnější výlet vůbec, nadpozemská bizarní krása Anagy bere dech… Sem se ještě mockrát vrátíme a dojdeme až do Chamorgy kde je konec silničky. Sejdeme i do Taganany, romantické osady na svazích.

 

Pláže jsou v Puertu de la Cruz čtyři. Dvě velké jsou pro časté velké vlny málo použitelné, tak vám často zbudou ty malé, Playa San Telmo a přístav. Na jihu je koupání přece jen jistější, ale i tam se musí umět, jak na to. Je to složitá věda, ale už se mi nestane, že bych si nezaplaval.

 

V roce 2017 jsme v lednu zase navštívili jih. Letadlo tam i zpět bylo skoro prázdné, i autobus transferu do hotelu! Češi tam přestali jezdit a nechápu proč… V hotelu i městečku jsme byli snad jediní Češi…

Objevem bylo městečko Tierra del Trigo na severu, zapadákov, kde je i rural hotel na prudkém svahu. A cesta kolem San José de los Llanos ke kráteru sopky Chinyero, jež v r.1903 zaplavila ostrov lávou.

Hotel se zhoršil, čtyři závady nedokázali opravit celou dobu. I jídlo se trochu zhoršilo, hrozné návaly byly stejné. A to zvedli hvězdičky na čtyři!! Jméno hotelu Barcelo Varadero se změnilo na Allegro Isora. S technikou si moc netykají, nemají německou důkladnost. Hotel je ale pěkný, prostorný, i když nové vybavení mělo nedostatky. Nebyly noční stolky a chyběla rychlovarka, pak nám dali porouchanou. Nebyl ani nůž. Nutí nás nevařit. Příště jinam.

 

Jsou ale ještě zajímavější místa než Tenerife, to ano. Pěkných míst tu moc není a jsou malá. Vše dost nenáročné. Je to souostroví důchodců z celé Evropy, kterým jsem také.

Třeba Filipíny, Sri Lanka, Thajsko či Malajsie jsou daleko pestřejší, ale náročnější. Nebo střední a jižní Amerika či Kavkaz.

 

 

Další poznatky se můžete dozvědět z mých poznámek na diskutníci.cz o mé poslední cestě v lednu 2018  :

   DOPORUČENÉ RESTAURACE NA TENERIFE

Nejlépe jsme se vždy najedli tam, kam turista nepřijde, jen místní. Nejčastěji jezdíme do baru v městě Tamaimo, je sto metrů pod křižovatkou na Guía de Isora. Pravá španělská strava… Nedávají tam ale ke každé objednávce dary jako na severu.

V tom je nejlepší bar v osadě Jan Chosé nad městem San Juan de la Rambla. Tam vám dají i tři dary! Právě tak, jako v restauraci v městečku Aquamansa, ze kterého jsou prima výlety do pralesa. Doporučit mohu i výbornou restauraci za Mascou. Ideální pro úžasné výlety na všecky strany. https://www.restaurantemesondelnorte.es/

U pláže v Alcalá, to je ryze španělské město s minimem turistů, je na úžasném náměstíčku se stínem pod stromy pár barů, každý má svou specifiku. Nejlepší je ten u samoobsluhy, v které je mimochodem extrémně levně, protože tam chodí jen místní.

V tom baru je ale starý bručoun, ve Španělsku něco nevídaného. Většinou je tam sám, málokdy mu pomohou mladí. Tak ani nechodí ven, nechá lidičky u stolů vydusit.Víno a Americanos má ale nejlevnější a nejlepší. Poslední den nám ale zavřel, tak jsme šli hned vedla a ouha. Nazvali jsme to u dvou mimoněk. Máma s dcerou se tak hrozně motaly, tak všecko zvoraly, i tapas a ještě drahé. tak už nikdy tam…

V Alcalá je jedna legrace, s oblibou ukazuju fotku. Co to je, ptám se. To je pláž, odpovídají. Ne, to není pláž, oponuji. Tak co to teda je? Bazén, odpovídám. BAZÉÉÉN???

Ano, já na to, ale je maskovaný jako pláž. Kdybyste chtěli vyplavat na volné moře, narazili byste na skálu pod hladinou. A TAKOVÉ JSOU TAM ASI ČTYŘI…

 

Kanáry mohou být extrémně levné, např. „https://levnocestovani.cz/kanarske-ostrovy-8-dni-za-3800kc-letenky-ubytovani/

Recenze hotelů na Tenerife – zatím nejlepší byl Marquesa v Puerto de la Cruz. Na jihu Allegro Isora je moc pěkný, ale drahý. Vaří se tam dobře, ale děsné návaly v jídelně, hrůza, boj o místo a jídlo. Závady na pokoji nedokázali odstranit. Ve Vigilia Park bylo levně a dobře, až na ubohé jídlo a ne vše bylo v moderním pokoji domyšlené.

Jezdím na Tenerife v lednu, protože zimu nesnáším. Byl jsem tam už 6x. Je to moje srdeční záležitost. Střídám pobyt u pláže a výlety. Všecko je tam jinak než tady, úplná věda to je. Získáte ji zkušenostmi, delegáti mluví nesmysly a zvou vás na výlety zajímavé jen pro jejich kapsu.

Princip je, jet jen na jih, to platí na Kanárech v zimě obecně. Rozdíl je gigantický oproti severu, kde je až o 6 st.větší zima, zataženo a déšť.

Koupat se dá vždy, když svítí slunko a moc nefouká, voda má asi 19 st. Vzduch i přes 30, když si najdete vhodné místo. Slunce tam má děsnou sílu.

Problém jsou vlny, nejlépe je za vlnolamem. Dám vám důvěrný tip: U růžového golfového hotelu Abama, viz gůgl, je malá krytá plážička s vlnolamem, cesta k němu lemována květy, což je na Kanárech výjimka.  K pláži ze srázu sveze výtah. O tom normální turisté, co z resortu ani nevytáhnou nos, nemají tušení…

Na Tenerife je tolik krasnych mist snadno a levne dostupnych busem ze jen bloud zustane v hotelovych prostorech….

Tury na Tenerife doporucuji zejm.rokli Masca k mori. Ctyri hodiny tezkeho treku. I cesta busem ze Santiaga je uzasny zazitek. Autem bych tam nejel. Bus 355 jede i dal az do Buenavisty a vsude je to nadpozemska krasa totalni divokosti skal.

V las Lagumetas je prima restaurantmesondelnorte.es a moznost jit 11 km vavrinovym pralesem do vesnicky Erjos take s bary u busove zastavky l.325

Neprijemnou novinkou byly v jedne lokalite mouchy jez jsme videli poprve.

Nepritomnost jakehokoliv hmyzu byla obrovskou vyhodou Tenerife. Par jesterek jen jsme videli.    Ale i ptactva je malo.

Jeli jsme busem v 10.50 do osady Ruigomez kde maji i velbloudy. S kartou Bono to stalo dve eura. Minimalni utrata je 1,15.

Karty Bono se prodavaji za 15 malo i za 25. Ty prvni za rok propadnou. Kdyz penize na karte nestaci musite si doplatit mincemi.Strka se do strojku dvakrat kdyz jsme dva. Prodavaji je jen nekde. Vyplati se a nemusite platit drobnymi. Bankovky neradi berou.

Je treba vedet na ktere stanici zastavit. Je to na google mapach. A vcas zazvonit.

Kufry mozno zadara nacpat do zav.prostoru pokud ho umite otevrit.

Sli jsme turistiky malo znamou cedtou na Mirador Lomo Molino. Tam letaji paraglidisti ale v pondeli je v rest.zavreno.

A autobusem opet c.325 v 15.45 zpet na jih.    Jizdni rady jsou na titsa.com ale v kolik prijede bus na zastavku vi jen navigace MHD v googlu.

Bono kartu na jiznim letisti koupite vlevo pred vychodem. Dost daleko. Nemusíte platit drobnými a máte slušnou slevu. Jenže se prodávají jen v jednom obchodě v každém městě a musíte se doptat kde..Busy stoji hned za vychodem. Je tu velky provoz a zacpy. Nelaka me ani osobak ani taxi.

Co je na Tenerife v zime charakteristicke? Je poledne a jasno. Na balkone je 20. Na namesti je asi 42. Na plazi 30. Proste slunce tu ma desnou silu. Dodavam ze balkon mame zatim ve stinu. Komu do pokoje nezasviti vubec klepe kosu. Komu cely den chodi nahy…

Rozhodne to tu neni o odpocinku. Naopak. Takhle zabrat cely rok nedostanu. Jak psychicky tak fyzicky. Zas mi cerna nehet na palci nohy.

Je to tu zeme kontrastu. Podle predpovedi bude cely tyden na severu prset a na jihu skoro jasno a vedro. Pritom je to jen pet kilometru vzdusnou carou!

Jestli chodite take do Lidla porovnejte s nabidkou tady na www.lidl.es Nejnebezpecnejsi je tu vino. Za euro je tak dobre a silne ze by u nas stalo stovku. A nebylo by nase.

Dneska jsme marne cekali na bus. Obcas holt neprijede… Tura v haji. Tak jsme odpoledne sli na plaz. Z ni jsme odesli v 18.20 a jeste se dalo koupat.

Tak snad zitra. Posledni sance….

Porucite si u vecere cervene vino a prinesou vam dve sklenice a dzbanek. Celkem pres pul litru hodne silneho. S dyskem jsem jim dal pet eur…

Tohle nedopadne dobre. Prilis mnoho dobreho spanelskeho jidla vina a piva…. Sluncem opaleny vypadam jak nebezpecny islamsky imigrant.

Vzdyt me nepusti do era… Sobe se nepodobam vubec….

Safra. Zatahuje se to i tady…Dnesni predpoved pocasi byla priserna. Dest. V dali jsme skutecne videli duhu. Vyrazili jsme na plaz a az to vecera bylo prevazne slunce ac bylo nad ostrovem hodne mraku. Bylo vedro. Stacil ale maly oblacek zastinujici slunce a teplota prudce klesla. Za zar minut poodjel a teplota hned akcelerovala.

Je tu proste vse jinak. Tri ctvrtiny hlav co jsme dnes videli bylo sedivych. Ostrov duchodcu je to….

Vlny na Kananarech jsou velkym problemem pri koupani. Mohou vas povalit a tahat po kamenech. Urazy bezne.

I mensi s vami cloumaji pri vstupu do vody. Co ale netusite jsou udery kameny do nohou jez priboj vali k brehu a od nej coz poradne rachoti.

Rozhodit vas muze i zpetny tah vlny kdyz plavete ke brehu.

Proste s vami couva na siry ocean. Chce to klid. Za par vterin vas dalsi vlna pozene na breh a vyhodi do kameni ci pisku. Proto jsou boty do vody na miste.

Dnes uzasna 11km tura mlznym vavrinovym lesem. Po posilneni v resrauraci cesta busem pres slavnou Mascu.

Neni divocejsi silnicka. Sam bych se tu bal jet.. Jako zkuseni Tenerifaci jsme casto navlekali teple satstvo. Teplota kolisala mezi 10-30st.

Jsem to po seste a nevidel jsem nastvaneho Spanela. Vzdy maji dobrou naladu. Z nas musi byt na vetvi…

Radi hodne jedi a piji. Aut maji az moc a jsou proto pri tele…. Na tury skoro nechodi…. Venuji se rodine a pratelum…

Mají taky svá omezení. Rikaji si verici ale jsou to ateisti co se radi maji dobre. Staci koukat na jejich telku… Ta je zrcadlem spolecnosti.

Presto pro me neni sympatictejsi narod

Vanoce jsou vzdy blazinec ale tohle je totalne jiny svet. Ten za ty stresy stoji….

Tedka jsem otevrel vino za 68 centu. Hmmm kam se na ne nase kysele alkoholicke limonady hrabou…

Vcera jsme v poledne pul hodiny cekali v lijaku na bus na letiště. Teplota 13st… To tu v Praze bylo vcera taky. Jen co jsme vlezli do budovy letiste ĺilo i tam.

Na jihu Tenerife je koukam mozne vse.   V tydenni predpovedi ma na severu stale prset. Na jihu cele dva dny! To je globalni oteplovani v praxi….

Kdyz jsem dnes doma v telce uvidel zasnezene palmy v pousti nedalekeho Maroka, mohli jsme dopadnout hur…

 

    O zkušenostech s neinformovanými návštěvníky jsem napsal pár postřehů. Dosti se podobají poměrům v mystice

 

Balík fotek

 

Zpět

 

 

7 komentářů Moje Tenerife

 • aitos

  Ano, křesťanství jako nástroj moci se stalo krutou zbraní i jejím obhájením. To si jistě uvědomuje i T. Halík, však to také ve svém článku https://www.novinky.cz/kultura/salon/492649-verit-znovu-a-jinak-rozhovor-s-katolickym-knezem-filosofem-a-sociologem-tomasem-halikem.html zmiňuje. A přes to, že ještě v 17. se zvedla nelítostná vlna řádění inkvizice, je španělská kultura tím dobrým z křesťanství daleko více prohnětena, než-li třeba naše nebo ta americká.
  U nás to pozoruji třeba na červeném vínu, ze španělské distribuce se mi nestane, že bych koupil nějaký patok, či kvalitu vína neodpovídající etiketě a ceně. A to jak u vína za 99,- i třeba u svařáku za 39,- litr. To se o našich stáčírnách, např. United Brands z Průhonic zdaleka řici nedá…
  Ad. příspěvěk na forum s tém Sv. Augustinem, citace z Halíka, odkaz. výše., šlo mi o tu poslední větu: “ Tu alternativu vůči klasické metafyzice v křesťanství podle mého názoru představuje mystika.“ To mohu doložit vlastní zkušeností a zápisy z mystických meditací. Ve kterých jsem mnoha-setkrát na vlastní duši viděl a zažil tu božskou metafyziku, trochu se jí blíží v některých aspektech pojetí od některých fyziků kvantové mechaniky, a nebo třeba pojetí archetypů a kolektivní psýché od C.G. Junga, který také měl období mystických zážitků, z kterého po celý život čerpal. Viz. třeba kniha C. G. Jung a zkušenost s božstvím… http://web.flu.cas.cz/scan/323508021.pdf

  • mirek

   můj příspěvek, na který reaguje aitos, zmizel. stejně si tu vystačíte sami.

   • aitos

    Možná Intagem záměrně, že byl „off topic“?, nebo mnou omylem smazán, chodí řada spamů s reklamou a tak mažu už hromadně. Jinak děkujeme za účast a snahu diskutovat, byť trochu mimo rámec… /napište zhruba jeho datum, pokusím se ho najít a obnovit/.
    A k diskusi zde, ceníme si příspěvku, ovšem bylo by dobré psát přímo z vlastní prožité praxe o duchovních zážitcích a zkušenostech /či alespoň přímo citovat jiné zdroje ze svatých knih a životopisů mystiků a světců a to třeba glosovat, aby to mělo jakousi základní odbornou úroveň, když už máte potřebu oponovat/, tedy ne jen vyjadřovat své názory a slepence toho, co si kde kdo načetl. Od toho jsou jiná esoterní fóra, třeba na inspiruj.cz , diskutnici.cz aj..

    • mirek

     tady to je:
     aitos-Teď budu chvíli hovořit jako apologeta. Domnívám se, že Rovelli velice přeceňuje Démokritovy kosmologické spekulace. Skutečné vrcholy antické filosofie, platonismus a aristotelismus, křesťanství naopak brzy vstřebalo a po staletí rozvíjelo. Přispěli k tomu géniové mezi teology, jako byl Augustin či Tomáš Akvinský.
     mirek-
     cit.Aleš Uhlíř –
     Jak se na sklonku římského impéria stále víc prosazovalo křesťanství, nastal odklon od všeho, co bylo za předcházející staletí na poli pokroku vědění dosaženo. Hned první významný teolog křesťanství sv. Augustin (354 – 530 n. l.) nastolil dosud neznámý boj teologie s vědou. Ještě za života sv. Augustina existovala početná „pohanská strana“, k níž náleželo mnoho starých aristokratických rodin, jejichž příslušníci byli obeznámeni s různými filosofickými školami a přívržence sv. Augustina považovali za nevzdělané hlupáky, kteří se domnívají, že veškeré vědění lze nalézt v Bibli a není třeba usilovat o vědění pracným pozorováním a rozumem.
     Křesťanský teolog a spisovatel Lucius Caecilius Firmianus Lactantius (260 – 317 n. l.) napsal dílo o sedmi knihách Božské základy. „Jest možno, aby lidé byli tak pošetilí a věřili, že klasy a stromy na druhé straně země visí dolů a že lidé mají výše nohy něž hlavy?“, vypořádává se s kulatostí země, dodávaje na závěr, že „je na pochybách, co říci o těch, kteří nastoupivše nepravou cestu brání pošetilost pošetilostí“. Sv. Augustin vyvrací představu kulaté Země a protinožců námitkou, že „jest nemožno, aby na protivné straně byli obyvatelé země, poněvadž o takovém pokolení se nezmiňuje Písmo, když hovoří o potomcích Adamových“. „Země nemůže být kulatá“, uvádí sv. Augustin, neboť „v den soudu lidé na straně zeměkoule by nemohli vidět Pána sestupujícího s nebes“.

 • mirek

  alkohol a víno je kulturní, náboženský i zdravotní noncenz. pro organizmus je to cizorodá škodlivá látka. lidé mechanicky opakují i blbosti našich předků. ježíš nepřeměnil vodu na víno, ale na víno(mošt) a to je ohromné překroucení v duchu-jedna paní povídala.

  • channeling

   A svatebčané by se jistě divili, co jim to nalévají. Každý blb odliší víno od moštu. A u poslední večeře Páně také používal mošt, že?… Ale pravda, nalévat alkoholikům víno není zrovna správné. Proč ale kněží používají bílé víno a ne červené? Není snad krev Krista taky červená? Tady se oblbují věřící a nikomu to nevadí…

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>