Tabuizace mystických zážitků
V mnoha článcích v poslední době se popisují zážitky po požití psychoaktivních drog. Mystérium lidského mozku nás nepřestává fascinovat. Tím se však odkrývá jedno z tabuizovaných témat.
Jako psycholog-hypnotizér vím, že situace je podobná výzkumu hypnózy. Ten se provádí již přes dvě století let a stále není jasné, co hypnóza je a co vše umí.
V článcích bývá řada informací jen naznačena. Dalo by se však říci mnohem víc, a bylo by to velmi zajímavé. Literatury o tématu je velmi mnoho. T.Leary, A.Huxley a mnoho dalších od druhé poloviny 50.let minulého století publikovali řadu výzkumů, pracovalo se na tom i v ČSSR.
Panický strach se zasadil o zákaz těchto drog a výzkum ustal. Pak se ještě v 90. letech obnovil. Přišlo se však na to, o se už vědělo. Výzkum pak zase téměř ustal. Nyní po 60(!)letech se tyto látky dekriminalizují a výzkum začíná nanovo.
Opět se objevují stejné výzkumy a výsledky. Není sporu, opakování výsledků v kontrolovaných studiích je potvrzením vědeckosti.
Např. Rick Strassman MD si všiml, že zážitky požitím DMT jsou podobné jako u starozákonních proroků, viz.: https://www.rickstrassman.com/store/the-soul-of-prophecy/
Podle mne však výzkum zase ustane, aby po každých 20-30 letech opět začal… Důvody toho vidím v tabuizaci. Je stejný jako u hypnózy, strach z neznámého.
Dokonce i slovo tabuizace je tabuizováno. Psychologové budou jednohlasně popírat tabuizaci hypnózy, ale proč jí tedy téměř nedělají a nevyužívají její obrovský potencionál? Proč ani nevědí, o vše umí?
Vždyť ani neví základní souvislost – psychoaktivní drogy pouze zesilují hypnabilitu, proto vzniká silný trans, tedy autohypnóza. A ta je řízena sugescemi. O výsledném zážitku tedy ani tak nerozhoduje druh látky, ale sugesce, nazývaná odborně set a setting! Ke stejnému zážitku se lze dobrat i dalšími metodami, nejen holotropním dýcháním. Mám ověřeno, že při dokonalé hypnabilitě není třeba téměř nic.
Pokud si sugescemi rozšíříme vědomí na nevědomí, konkrétně do nadvědomí, tedy intuice, s úžasem prožijeme projev této Hyperinteligence, mnohokrát přesahující lidskou genialitu. Tento zážitek se jak nový, silný a ohromující, že způsobuje silný strach, jež logicky vede k tabuizaci.
Když například přesvědčený ateista prožije projev Čehosi či Kohosi, který má stejné atributy jako Bůh, většinou nechce změnit svůj ateizmus. Paradoxně i věřící se při stejném zážitku poleká a stáhne se. Boha si totiž představoval úplně jinak, ač bible zakazuje si o Něm dělat jakýkoliv obraz-představu. Je to zkrátka pro všechny příliš silná káva.
Paradoxně nikdo intuici nepopírá, naopak, ale využít naplno jí nechce… Ale to v dějinách bylo vždy, šamani, proroci, zasvěcenci i svatí mystikové- oficiální Učitelé církve měli podobné zkušenosti i problémy o nich mluvit. Byli proto často pronásledováni.
Nejnovější komentáře